Kandydaci wybrani

Kongregacja członków Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji przemyskiej odbyła się 30 kwietnia br. Zadaniem odpowiedzialnych było wyłonienie trzech kapłanów, którzy zostaną przedstawieni arcybiskupowi, jako kandydaci na nowego moderatora diecezjalnego. Bóg chciał, że w tym samym dniu papież Franciszek mianował nowym metropolitą przemyskim ks. bpa Adama Szala, bardzo mocno związanego z Ruchem nie tylko w naszej archidiecezji.

Mieszkamy poza stolicą archidiecezji, więc 30 kwietnia musieliśmy wyruszyć z domu wczesnym rankiem. Było mglisto i chłodno, choć niewątpliwie wiosennie.  Przyjemnie było pomyśleć, że oto przyroda chwali Stwórcę na początku nowego dnia. Dołączyliśmy z naszą modlitwą. Kolejne kilometry mijały spokojnie, niczym przesuwane w dłoni mojej żony różańcowe paciorki. Kiedy dojechaliśmy do Collegium Marianum, dzień zrobił się prawie słoneczny. Wspięliśmy się na drugie piętro naszego Centrum, pokłonić się w Namiocie Spotkania Panu Jezusowi. Tego dnia zapytał mnie wprost, do jakiej rzeczywistości chcę należeć: do świata czy do Niego

[1]. Chciałem jeszcze chwilę pomyśleć w ciszy kaplicy, ale kolejne punkty programu nadchodziły nieuchronnie; mieliśmy tu wszak wypełniać wolę Pana.

Wiele ważnych tematów poruszano tego dnia: w serce szczególnie zapadły mi pytania, postawione przez przedstawicieli Centralnej Diakonii Miłosierdzia: czy jestem miłosierny jak Ojciec? A jeżeli nie, to co mi w tym przeszkadza? Jak stawać się apostołem miłosierdzia? Ze spotkań w grupach wyszliśmy z  garściami pomysłów, zapisanych odręcznie na kartkach. Realizm tego, co zapisano, zbudził we mnie refleksję, że dzieje się coś niepowtarzalnego.

Wybory kandydatów na moderatora diecezjalnego rozpoczęły się po Eucharystii. To był dobry czas, zwłaszcza że w homilii zwrócono nam uwagę na łaskę, jaka została do tego obowiązku przydana. Trzeba ją dobrze spożytkować, nawet wbrew temu, co świat uznaje za właściwe. Spośród wybranych przez nas trzech kandydatów, ksiądz arcybiskup dokona wyboru jednego księdza, któremu powierzy funkcję moderatora diecezjalnego. Głosowanie zajęło sporo czasu, ale osiemdziesięcioro troje uczestników chciało się odpowiedzialnie wypowiedzieć w tak ważnej sprawie. Nie miałem żadnej wątpliwości, że Pan Bóg czuwał nad tymi wyborami; otrzymaliśmy wszyscy czytelny znak Jego opatrzności, gdy w naszej wspólnocie pojawił się ks. abp Adam Szal. Dotychczasowy biskup pomocniczy i delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie 30 kwietnia, a więc w dniu wyborów kandydatów na moderatora diecezjalnego, został przez papieża Franciszka mianowany nowym metropolitą przemyskim. Mieliśmy nawet okazję na krótką osobistą rozmowę z Metropolitą Przemyskim, wyrażenie radości, złożenie gratulacji… Po tej krótkiej przerwie wróciliśmy na salę, a komisja skrutacyjna ogłosiła „habemus candidatis” w osobach (wymieniam w porządku alfabetycznym):

  • ksiądz Marcin Koperski,
  • ksiądz Krzysztof Mierzejewski,
  • ksiądz Bartłomiej Zakrzewski.

Czy dobrze odczytaliśmy znaki Twojej woli, Panie? Ostatecznego wyboru dokona już wkrótce ks. abp Adam. Skąpany w zachodzącym słońcu Przemyśl jest naprawdę urokliwym miejscem. Bogu niech będą dzięki za ten dzień. I za ten widok.

Edward Jodłowski

W czasie Kongregacji odpowiedzialnych dokonano także wyboru piątki delegatów do Diecezjalnej Diakonii Jedności. Jest to dwóch alumnów i trójka przedstawicieli oazy młodzieżowej. Każdy z nich należy do Stowarzyszenia Diakonia:

Alumni:

  • kl. Arkadiusz Wojnicki
  • kl. Łukasz Mendrala

Przedstawiciele oazy młodzieżowej:

  • Nina Błaszkowicz
  • Justyna Leńczyk
  • Marcin Zborowski

Galeria

 

 


[1] Por. J 15, 18 – 20