Kolonia letnia dla dzieci z powojennej Abchazji

Sługa Boży Ks. Franciszek Blachnicki uczył pojmowania misji Kościoła w świecie jako przedłużenia misji Chrystusa Sługi, jego namaszczenia Duchem Świętym. Ta misja trwa i odpowiadają na nią różni ludzie, nie tylko osoby duchowne, ale również świeckie. Diakonia Misyjna to jedna z najmłodszych diakoni w naszej diecezji. Na misję głoszenia Chrystusa swoim świadectwem oprócz Ekwadoru, Chin czy Kenii przyszedł czas na Gruzję.

Dzięki fundacji PRO SPE ( Ku Nadziei –www.prospe.org ), która ma pomóc misjom w Gruzji, zaistniała możliwość współpracy z Ruchem Światło–Życie. Do pomocy przy organizacji kolonii letniej w Abchazji zgłosiły się an. Nina Błaszkowicz, an. Ewa Kusy i an. Joanna Hałys. Już w sierpniu wyjadą, aby pomóc w akcji ogłoszonej z okazji Dnia Dziecka a realizowanej od 10 do 23 sierpnia. Wydarzenie to „kolonia letnia dla dzieci z powojennej Abchazji”. Jest to trudny teren ponieważ w latach 1992-1993 trwała tam wojna, która podzieliła Gruzję. Ślady działań wojennych widać do dzisiaj. Ludziom żyje się ciężko.

W stolicy Abchazji – Suchumi działa jedna parafia katolicka. Pojawił się pomysł, aby zorganizować wypoczynek dla dzieci. Koszt 10 dniowej kolonii, na początek dla ok. 20 dzieci – niekoniecznie katolików – wyceniony jest na 90 tys. rubli rosyjskich, co daję sumę ok. 5500 pln. Jeden dzień pobytu dziecka na takiej kolonii to koszt ok. 30 pln. Fundacja PRO SPE bardzo liczy na wsparcie ludzi dobrej woli.

Zapraszamy do włączenia się w akcję! (Konto Fundacji Pro Spe 74 1140 1225 0000 2343 2600 1001. Koniecznie z dopiskiem: Abchazja. Prosimy wesprzeć wpłacając choćby 30 zł – 1 dzień pobytu dla dziecka). Dzięki oazie możemy pomóc innym w poznaniu bliżej Pana Boga na Kaukazie.

Nina Błaszkowicz