Finiszuje I turnus oaz wakacyjnych 2016

Biblijne miejscowości Sychar i Damaszek w rzeczywistości dzieli ponad 300 km. Trzynasty dzień oazowych rekolekcji wakacyjnych sprawił, że odległość ta zmniejszyła się ponad czterokrotnie.

 

W archidiecezji przemyskiej 14 lipca br., miał miejsce dzień wspólnoty Oaz Wielkich Sychar i Damaszek. Przemyśl i Sanok gościły uczestników piętnastodniowych rekolekcji wakacyjnych, odbywających się w okolicach tych miast. W Przemyślu (OW Sychar) spotkały się wspólnoty z Pruchnika, Helusza, Maćkowic i oczywiście ze stolicy archidiecezji. Obecna była Oaza Nowego Życia III stopnia z diecezji warszawsko-praskiej, od lat organizująca swoje rekolekcje właśnie tutaj. Nie zawiedli seniorzy, po raz pierwszy przeżywający swoje rekolekcje oazowe w Lipniku. Sanok (OW Damaszek) był miejscem spotkania dla grup bieszczadzkich z Ropieńki, Rzepedzi, Zboisk i Myczkowa.

Dzień wspólnoty podczas oazy wakacyjnej odbywa się zawsze pod koniec rekolekcji, w trzynastym dniu pobytu. Rozważa się wówczas tajemnicę zesłania Ducha Świętego, który zstępując na uczniów Chrystusa napełnił ich mocą i odwagą by ruszyli w świat, głosząc Ewangelię. Oazowicze ten szczególny czas przeżywają w możliwie najliczniejszej wspólnocie, gromadząc się w jednym miejscu, bez względu na stopnie i rodzaje wakacyjnych rekolekcji, które właśnie przezywają. W ten sposób nabierają sił do życia z Chrystusem w codzienności, już po powrocie do swoich domów.

Ważnym elementem każdego dnia wspólnoty Oazy Wielkiej jest Godzina Odpowiedzialności, podczas której uczestnicy podejmują konkretne dzieło miłosierdzia. Od lat jest nim przystąpienie do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka: daru własnej, dobrowolnej abstynencji w intencji uzdrowienia osoby uzależnionej. Nigdy nie brakuje chętnych do złożenia deklaracji i równie wiele rąk tych, co Krucjatę już podjęli, wyciąga się nad nimi w znaku błogosławieństwa.

Ruch Światło-Życie tradycyjne w okresie wakacyjnym organizuje trzy turnusy rekolekcji. Jednak w tym roku, ze względu na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca, kolejne oazy wakacyjne rozpoczną się dopiero 5 sierpnia.

 

Monika Jasina – DKS Przemyśl

Fotorelacja

19 lipca 2016|Aktualności|