Wielkopostne Dni Wspólnoty

            Zgodnie z kalendarzem Ruchu na początku marca jego członkowie spotykają się podczas Wielkopostnych Dni Wspólnoty. Fotorelacje z tych wydarzeń nadesłały już rejony sanocki, krośnieński, leżajski i łańcucki. Ten ostatni poinformował dodatkowo o włączeniu do wspólnoty Ruchu nowego kręgu Domowego Kościoła z Głuchów. Cieszymy się wraz z odpowiedzialnymi za rejon Łańcut i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć”

Galeria:

Rejon Łańcut

Rejon Sanok

 

Krosno

            „Niepokalana jest dla mnie najdoskonalszym wzorem nowego człowieka oddanego całkowicie w Duchu Świętym Chrystusowi, Jego słowu i dziełu; dlatego oddaję się Jej, rozważam z Nią w różańcu tajemnice zbawienia i naśladuję ją.”

            Wielkopostny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie rejonu Krosno przeżywaliśmy 3 marca br. w – jak zawsze gościnnych progach – Domu Sióstr Klawerianek w Krośnie. Treść drugiego drogowskazu nowego człowieka towarzyszyła nam w refleksji nad tym jak ja, osobiście, rozumiem to, że Niepokalana jest najdoskonalszym wzorem nowego człowieka oraz co ja (osobiście) robię, aby Ją w tym naśladować.

            Sporządzając „katalog cech Maryi” zastanawialiśmy się, co szczególnego możemy Jej teraz w życiu oddać, aby stawać się jak Ona w podążaniu do Chrystusa.

Edward Jodłowski

Rejon Krosno

 

Przeworsk

Rejon przeworski przeżywał Wielkopostny Dzień Wspólnoty 4 marca w Zarzeczu, w parafii pw. św. Michała Archanioła. Rozpoczęto Mszą św., której przewodniczył ks. dziekan Zenon Ruchlewicz, a homilię wygłosił ks. Tomasz Kij – tutejszy wikariusz, nawiązując do przypowieści o miłosiernym ojcu. Po eucharystii, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, odbyliśmy Namiot Spotkania i odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia z parafianami z Zarzecza.

Następnie udaliśmy się do internatu, gdzie po modlitwie do Ducha Świętego moderator rejonu, ks. Roman Kocaj wygłosił konferencję o oddaniu się Niepokalanej, nawiązując do ks. Blachnickiego i naszej codzienności. W dalszej kolejności odbyły się spotkania w grupach, podczas których rozważaliśmy teksy papieża Franciszka i ks. Franciszka Blachnickiego o oddaniu się Maryi. W kolejnej części spotkani Ula i Zbigniew Zys dali świadectwo przeżycia zimowych rekolekcji II stopnia w Czarnej Górze k. Białki Tatrzańskiej. Na końcu zabrała głos para rejonowa, Ewa i Stanisław Strączek oraz ks. moderator, a uczestnicy częstowali się dobrym ciastem i owocami. Z podsumowania grup wypisaliśmy konkretne punkty, tworzące drogę która ma nas prowadzić do budowania jedności. Wszyscy uczestnicy Dnia Wspólnoty cieszyli się, że znaleźli czas na spotkanie we wspólnocie, a słowa które usłyszeli podczas kazania i konferencji z pewnością będą rozważać do kolejnego spotkania.

 

Leżajsk

„Niepokalana wzorem nowego człowieka”

Temat Niepokalanej, Jej obecności w naszym życiu, oddania się w zjednoczeniu z Nią Jezusowi – w Duchu Świętym, towarzyszył nam podczas Dnia Wspólnoty 4 marca 2018 r. w Brzózie Królewskiej. Grupy Ruchu Światło Życie rejonu Leżajsk miały okazję spotkać się w niedzielne popołudnie, by odczytać Drugi z Drogowskazów, który ukazuje nam Maryję, jako wzór postępowania według planu Bożego.

Zapaleniem świecy przez parę rejonową – Ewę i Ireneusza Kania, wspólną modlitwą do Ducha Świętego oraz przywitaniem przez ks. proboszcza z parafii Brzóza Królewska, rozpoczęliśmy nasze rozważania w tamtejszym budynku szkoły. Para rejonowa powitała bardzo gorąco wszystkie Kręgi Domowego Kościoła. Przez cały czas przygrywały nam dziewczyny z oazy, umilając spotkanie swoim pięknym śpiewem. Moderator ks. Krzysztof Żołyniak wygłosił konferencję, uświadamiając nam jak ważną rolę pełni Maryja w naszym Kościele. Stojąc w cieniu, dyskretnie towarzyszy swoim wyznawcom. Wypowiadając na stronach Pisma Świętego tak niewiele słów, zajmuje zaszczytne miejsce obok swojego syna – Jezusa. Przykładami wielkich Polaków, którzy zawierzyli Niepokalanej są: św. Maksymilian Maria Kolbe, kardynał Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II oraz założyciel RŚŻ –
ks. Franciszek Blachnicki. Dla nich wspólnym mianownikiem była właśnie Maryja.

Podzieleni na mniejsze grupy, kontynuowaliśmy temat, próbując odpowiedzieć sobie m.in. na pytanie: Czy w moim życiu jestem oddany Chrystusowi jak Maryja, a jeśli nie, – co mnie ogranicza?

Wspólnie z parafianami uczestniczyliśmy w nabożeństwie pasyjnym Gorzkich Żali z kazaniem ks. Krzysztofa oraz w Mszy Świętej.

Na Agape wróciliśmy do szkoły, gdzie czekała już na nas gorąca kawa i herbata oraz pyszne ciasto. Nasze serca bardziej jednak rozgrzały świadectwa kilku par, które spontanicznie podzieliły się swoimi przeżyciami z pobytu na zimowej Oazie Rodzin I stopnia w Heluszu oraz ORAR II w Leżajsku. Zaufanie Panu Bogu sprawia, że nawet zimową porą można zostawić wszystko i pójść za głosem Jezusa, nie martwiąc się o nic, bo jak mówią słowa pieśni: ”Wszystko mogę w Tym, Który mnie umacnia…”

Rejon Leżajsk