„Święty Józef. Nie historia, a współczesność” pod tym hasłem 26 maja 2018r. odbyła się już XXI pielgrzymka rodzin Domowego Kościoła do Kalisza. W tym roku była to pielgrzymka wyjątkowa, biorąc pod uwagę fakt, iż odbyła się w trakcie trwania ogłoszonego przez Ojca św. Franciszka Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego oraz intencji z jaką pielgrzymował DK naszej archidiecezji – Helusz Dom Rekolekcyjny Domowego Kościoła. Z naszej diecezji do Kalisza wyruszyło 170 osób i stanowiliśmy największą grupę pielgrzymów-członków Domowego Kościoła z różnych regionów Polski. Po drodze do Narodowego Sanktuarium Św. Józefa udaliśmy się do Częstochowy, aby w Dniu Matki stanąć przed naszą ukochaną Matką, Maryją  Królową Polski, oddać Jej cześć i powierzyć Jej nasze sprawy. Po krótkim pobycie na Jasnej Górze ruszyliśmy w stronę Kalisza, gdzie po zawiązaniu wspólnoty uczestniczyliśmy w konferencji pt. „Jubileuszowy prezent św. Józefa dla naszych rodzin”, którą przedstawił ks. Maciej Krulak, moderator diecezjalny Ruchu Światło- Życie d. kaliskiej.

W trakcie konferencji ks. Maciej przedstawił nam postać św. Józefa, opiekuna Jezusa i Maryi, pod okiem którego dorastał Syn Boży. Zwrócił uwagę na posłuszeństwo Józefa i zaufanie, jakie żywił do Boga Ojca. Moc Świętej Rodziny tkwi w trzymaniu Jezusa za ręce: przez słuchanie, rozważanie i stosowanie Słowa Bożego w życiu. My, jako rodzice, mamy być obrazem samego Boga dla naszych dzieci; możemy nim być, jeśli trzymając się Jezusa, budujemy naszą jedność małżeńską z pomocą Ducha Św. Czy towarzysząc swoim dzieciom dajemy im czas, miejsce i akceptację, jak to czyniła święta Rodzina?

Po konferencji odbyło się czuwanie ze św. Józefem, w trakcie którego czytaliśmy i rozważaliśmy Słowo Boże, wysłuchaliśmy świadectw małżonków z Domowego Kościoła, wspólnie modliliśmy się i wielbiliśmy Boga.

Zwieńczeniem naszej pielgrzymki była Eucharystia, podczas której kazanie wygłosił ks. biskup Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP do spraw Ruchu Światło-Życie, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W homilii wybrzmiała rola ojca w rodzinie. Co ja robię, by mój współmałżonek stawał się lepszy, świętszy?

Na koniec uroczyście złożyliśmy akt zawierzenia Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło – Życie św. Józefowi. Po błogosławieństwie zostaliśmy rozesłani do naszych domów. Wracaliśmy trochę zmęczeni, ale szczęśliwi, wdzięczni Bogu za ten czas, jaki był nam dany. Wierzymy w orędownictwo św. Józefa, któremu powierzyliśmy Dom Rekolekcyjny w Heluszu, naszą wspólnotę, nasze rodziny i nas samych. Święty Józefie módl się za nami.

Joanna i Wiesław Wojnarowie
Łańcut

GALERIA