Tata, strzelaj!

12 lutego 2011 r. przybyliśmy do Zarzecza w powiecie przeworskim, aby wziąć udział w IV Rodzinnym Turnieju Halowej Piłki Nożnej Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej. 

Sportowe zmagania rozpoczęliśmy od przeżycia Mszy św. odprawianej w intencji wszystkich uczestników i organizatorów turnieju. Mszy św. przewodniczył ks. Krzysztof Mierzejewski – Moderator Diecezjalnej Diakonii Komunikowania Społecznego. Podziękował Panu Bogu za to, że nas tu zgromadził, abyśmy przez wspólne przebywanie i rozgrywki sportowe mogli tworzyć prawdziwą wspólnotę, poczuć się jak jedna wielka rodzina.  

Msza św. odprawiona została w miejscowym kościele pw. św. Michała Archanioła. Współcelebransami byli: ks. Marek Zajdel proboszcz z Rymanowa Zdroju, ks. Grzegorz Kwitek wikariusz parafii św. Jana Apostoła w Przemyślu, ks. Marcin Padowski wikariusz parafii Tarnawa Górna, ks. Łukasz Wilk wikariusz parafii Zarzecze. Muzyczną oprawę zapewniły dziewczynki ze scholi pod okiem siostry Krystyny Wiatr i animatorki Agnieszki Pawlak.

Rozpoczynając turniej dziekan ks. prałat Zenon Ruchlewicz wyraził radość z  możliwości dawania świadectwa, że „chrześcijanin jest radosny i wysportowany”.

W rozgrywkach uczestniczyli piłkarze – członkowie Ruchu Światło-Życie w wieku od 8 do 52 lat. Spora ilość kibiców zgromadzonych na trybunach w nowoczesnej hali sportowej wyłamywała w stawach palce, gdy nad wysportowanymi ciałami unosił się „duch” zdrowej sportowej rywalizacji. Dotyczyło to zwłaszcza drugiej połowy spotkań, podczas której nabierająca zawrotnego tempa gra, decydowała o „być albo nie być”.

Po zaciętej walce zwyciężył zespół z parafii pw. św Wojciecha w Tarnawie Górnej, którego kapitanem był wikariusz ks. Marcin Padowskj.  Zapytany o receptę na sukces, odpowiada: „Od ubiegłego roku, kiedy zdobyliśmy wicemistrzostwo, przygotowywaliśmy się duchowo i fizycznie. Mieliśmy cichą nadzieję, że dojdziemy do finału”. Po chwili wyznaje: „Moja drużyna to prawdziwi oazowicze. M. in. Janusz Krajnik, który jest dyrektorem Niepublicznego Przedszkola w naszej parafii, Adam Malec – nauczyciel wychowania fizycznego w gimnazjum, ministranci – Mateusz Wątor, Marcin Krajnik, Daniel Marcinik. Drużynę wspomagali na ławce rezerwowych Marcin Furdak, Patryk Stach, Marcin Krajnik i Paweł Krajnik syn Janusza”. Na zakończenie stwierdza: „Od lat praktykujemy wspólne spotkania co poniedziałek na hali w duchu oazowym i ministranckim. Cieszymy się z udziału w tym turnieju. Spotykamy tutaj wielu znajomych z wakacyjnych oaz. W sporcie i w zabawie też można być prawdziwym chrześcijaninem i oazowiczem”.

 Drugie miejsce wywalczyła drużyna reprezentująca Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu kierowana przez kleryka Bartłomieja Datę. Trzecią pozycję zdobył zespół z Sanoka na czele z Danielem Wójcikiem. Tuż za podium uplasował się zespół łączony z rejonów Przeworsk, Radymno i Jarosław. Łącznie w turnieju uczestniczyło 12 drużyn.

Królem strzelców został Daniel Wójcik z Sanoka, najlepszym bramkarzem kleryk Piotr Fil z WSD w Przemyślu, a na miano najlepszego zawodnika w pełni zasłużył ks. Marcin Padowski. Został wyróżniony za ogromne zaangażowanie w grę defensywną, częste stwarzanie zagrożenia dla bramki przeciwników, współudział przy zdobywanych golach oraz pomysłowe rozprowadzanie akcji swojej drużyny. Dyplomy i statuetki wręczał zastępca wójta gminy Zarzecze Jan Telega.

Cieszy fakt, że w gronie zawodników znaleźli się księża: Grzegorz Kwitek, Krzysztof Żołyniak, Piotr Niemczyk, Wiesław Dziwik, Marcin Padowski, Marek Zajdel .

Turniejowe zmagania fachowo sędziowali: Artur Kic i Zygmunt Szumilak, którzy opracowali regulamin zmagań. Koordynatorem zawodów był Jarosław Krukar. „Jest pomysł żeby w przyszłym roku przeprowadzić takie zawody na szczeblu krajowym. Uczestniczyć będą drużyny wyłonione jako zwycięskie w poszczególnych diecezjach, w ilości proporcjonalnej do liczby rejonów” – stwierdza Jarek.

W korytarzach sportowego obiektu słychać było wesołe zabawy dzieci z Zarzeckiej scholi i tych pociech, które przyjechały z różnych stron archidiecezji ze swymi rodzicami. W sali ćwiczeń spontanicznie rozgrywano mini zawody tenisa stołowego oraz wymyślano oryginalne ćwiczenia gimnastyczne na materacach i drabinkach.

Pyszny poczęstunek, zimne i gorące napoje serwowały małżonki zawodników z zarzeckiej oazy. Razem z innymi kibicami zachęcały także do walki swoich najbliższych. Najczęściej na trybunach słychać było: „Tata strzelaj”, a także „Tata dawaj, dawaj”. Natomiast na  pocieszenie w przypadku porażki śpiewano ”Nic się nie stało”. Sprawdzonym już kucharzem okazał się Jacek Kucza.

Organizatorzy turnieju: ks. proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła, Domowy Kościół pełniący posługę w tej parafii oraz Stowarzyszenie „Nowa Kultura” z Jarosławia dziękują p. Wiesławowi Kubickiemu – wójtowi gminy Zarzecze za bezpłatne udostępnienie hali sportowej oraz dofinansowanie imprezy. Wyrazy wdzięczności kierują do p. Krzysztofa Majkowskiego – dyrektora Szkoły Podstawowej za umożliwienie korzystania ze szkolnej stołówki oraz kuchni, a także do  p. Tadeusza Janusza kierownika tego obiektu sportowego.

 

 

                                                                                               Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik