Niezwykłe rekolekcje

5 kwietnia br., w Wielki Czwartek rozpoczęło się w Centrum Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej Triduum Paschalne w formie rekolekcji, prowadzone przez ks. Daniela Trojnara, diecezjalnego moderatora Ruchu. Uczestniczyło w nim 80 osób, w tym małżeństwa z dziećmi i młodzież z diecezji: przemyskiej, krakowskiej, lubelskiej i zamojsko-lubaczowskiej oraz jedna osoba z Białorusi.

Katechezy wprowadzające pomagały nam głębiej wnikać i świadomie przeżywać Liturgię Triduum. Również komentarze, które były czytane przed każdą częścią nabożeństw, ułatwiły zwrócenie uwagi istotę świętych znaków. Czytała je pani Regina Przyłucka z Krościenka. Centralnym przeżyciem Wielkiego Czwartku była Msza Wieczerzy Pańskiej połączona z obrzędem umywania nóg, zwieńczona Wielkoczwartkową Agapą. Dzień zakończyliśmy wspólnym uwielbieniem Boga za dar Eucharystii i Kapłaństwa oraz całonocną adoracją indywidualną.  
Wielki Piątek, dzień męki i śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa, rozpoczęliśmy Godziną Czytań i Jutrznią w katedrze przemyskiej. Modlitwie przewodniczył Ks. Bp Adam Szal, opiekun Ruchu Światło-Życie z ramienia Episkopatu Polski. Po modlitwie porannej udaliśmy się na Drogę Krzyżową prowadzoną również przez Księdza Biskupa Adama na przemyskich fortach.
W wielkopiątkowy wieczór wraz z całym Kościołem celebrowaliśmy liturgię Męki Pańskiej, a do późnych godzin nocnych adorowaliśmy Chrystusa w Grobie Pańskim.
Wielka Sobotę przeżyliśmy jako czas radosnego oczekiwania na zmartwychwstanie. Podobnie jak w piątek, uczestniczyliśmy w Godzinie Czytań oraz Jutrzni w archikatedrze, tym razem pod przewodnictwem Księdza Biskupa Mariana Rojka. Dwoma bardzo ważnymi punktami dnia były nabożeństwo „Effata” oraz nabożeństwo przyjęcia imienia chrześcijańskiego. W pierwszym prosiliśmy Boga o nasze otwarcie się na Jego słowo oraz o odważne głoszenie Chrystusa. Drugie, połączone z Nieszporami, miało na celu podziękowanie za imię otrzymane na chrzcie i prośbę do patronów o potrzebne łaski na dalsze życie.
Wieczorem, o godzinie 21:00 udaliśmy się do Seminarium w Przemyślu, aby celebrować liturgię Wigilii Paschalnej w jej najpełniejszym wymiarze – liturgia światła rozpoczynająca się na zewnątrz przy ognisku, procesja z paschałem, który oświecił mroki nocy, rozproszenie ciemności w samej już kaplicy dzięki przekazaniu Światła Chrystusa wszystkim wiernym; liturgia Słowa: 7 czytań ze Starego Testamentu, 2 z Nowego, połączone z psalmami i modlitwami kapłana; liturgia chrzcielna- poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń i uroczyste wyznanie wiary; liturgia eucharystyczna, a bezpośrednio po niej procesja rezurekcyjna.
Niedziela Wielkanocna rozpoczęła się od Jutrzni. Następnie spożyliśmy uroczyste śniadanie wielkanocne. Ważnym jego punktem była Godzina Świadectwa, w której dzieliliśmy się naszymi przeżyciami Triduum Paschalnego.
Całe rekolekcje zakończyła uroczysta Eucharystią oraz wspólny obiad.

Piotr Babiarz