Schronić się w cieniu krzyża

„Wielki Post skupia nas na tematyce krzyża, bo jeśli jesteśmy uczniami Chrystusa i idziemy drogą, którą Bóg nam przygotował, to już jesteśmy zbawieni” – powiedział m.in. Diecezjalny Duszpasterz ds. Trzeźwości ks. Adam Wąsik 1 marca 2015 r. w parafii pw. św. Wawrzyńca w Radymnie. Ks. Wąsik, który jest proboszczem w Maćkowicach koło Przemyśla, wygłosił kazanie pasyjne oraz przewodniczył Eucharystii.
W tym świątecznym dniu do kościoła pw. NSPJ licznie przybyli wierni, którzy odpowiedzieli na zaproszenie proboszcza ks. prałata dziekana dekanatu Radymno I Czesława Jaworskiego, do uczestnictwa w adoracji Krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Krzyż, wniesiony do świątyni przez członków Ruchu Światło-Życie gałęzi rodzinnej Domowego Kościoła Rejonu Radymno, powitał miejscowy wikariusz ks. Krzysztof Szyndler.
Podczas Gorzkich Żali ks. Wąsik zaznaczył, że nasza parafia przeżywa dzisiaj ważne wydarzenie. Następnie podkreślił: „KWC założył wielki Polak, wsłuchując się w nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który w 1979 r. tuż po objęciu tego wielkiego urzędu nad całym światem, wezwał wszystkich Polaków, aby sprzeciwili się temu wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności, co zniewala człowieka”. Później przybliżył nam  życiorys ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Krucjaty Wstrzemięźliwości, a potem KWC. Cytował także fragmenty książki  napisanej przez Zofię Kossak-Szczucką pt. „Krzyżowcy”.
Duszpasterz zaznaczył, że to z inicjatywy RŚ-Ż DK Krzyż KWC będzie peregrynował po poszczególnych parafiach Rejonu Radymno.
„Kiedy mówimy o męce Chrystusa, to On również dziś nieprawdopodobnie cierpi. Jest zabijany przez straszliwy nałóg jakim jest alkoholizm. Dopóki nie „wtopimy” się w Chrystusa, nie damy sobie rady ze swoim  uzależnieniem. Pamiętajmy, że nie ma takiego grzechu, z którego Bóg nie byłby w stanie nas wyprowadzić” – mówił duszpasterz. Wspomniał o wszechobecnej kulturze picia, a ostatnio o „kulturze piwnej”. „Picie alkoholi niskoprocentowych wzrosło wielokrotnie. Obniża się wiek inicjacji alkoholowej”- zauważył.
Odniósł się także do tegorocznego tematu duszpasterstwa trzeźwościowego, który brzmi: „Abstynencja dzieci jest troską rodziny, Kościoła, narodu”. Kontynuując mówił: „Nasza modlitwa do Chrystusa, przez wstawiennictwo tego Krzyża, ma moc wyzwalającą. Wielu z was zapewne uczestniczyło w weselach bezalkoholowych. Jest ich coraz więcej w Polsce i w naszej archidiecezji. „Wesele wesel” skupia małżonków, którzy przeżywali swoje wesele bez alkoholu. Cieszy to, że jest ich już setki, a nawet tysiące w Polsce”. Ks. Wąsik wspomniał także o swojej posłudze Moderatora Krajowego KWC w Krościenku nad Dunajcem. „Spotykałem się z wieloma kapłanami z zachodniej Polski, którym trudno było wierzyć w to, że dzieci mogą wytrzymać w abstynencji do 18 roku życia. Jako kapłan, od wielu lat pracujący z młodzieżą, spotykam się z wieloma ludźmi z RAM-u, KSM-u, Oazy, którzy przeżyli swoją młodość do 18 roku życia bez kropli alkoholu” – powiedział.
Po Eucharystii, zanim miała miejsce adoracja prowadzona przez RS-Ż, ks. Wąsik przybliżył nam symbolikę Krzyża KWC. Następnie była adoracja osobista w ciszy. Przed Apelem Jasnogórskim, który zwieńczył nasz  pierwszy dzień z Krzyżem KWC, ks. Krzysztof odczytał prośby napisane przez parafian. Odkryły one ogrom ludzkich problemów. Żarliwie modliliśmy się do Maryi o wstawiennictwo za nami do Jezusa.
2 marca od rana do późnego popołudnia adorowaliśmy Krzyż w ciszy. Następną parafią, do której peregrynował był Skołoszów.
Alkoholizm jest chorobą społeczną. Dotyczy wszystkich warstw. Nie ma tu znaczenia wykształcenie czy status materialny. Rozbija rodziny, niszczy ludzi. Właśnie rodzina powinna być zatroskana o to, aby jak najwięcej osób odchodziło od modelu picia przy każdej okazji, który jest niesamowicie zgubny, który tyle zła w naszym życiu czyni. Warto o tym pamiętać, zanim będzie zbyt późno.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Wójcik