Przed daleką drogą, zawsze czujemy lekkie zdenerwowanie, które opada gdy wsiadamy do samochodu i zaczynamy podróż od modlitwy. Tym razem było podobnie. Nasza szóstka przedstawicieli Domowego Kościoła Rejonu Sanok wyruszyła samochodem do Przemyśla z modlitwą na ustach i oddaniem naszej pielgrzymki Matce Najświętszej przez modlitwę różańcową.
Czas godzinnej jazdy szybko minął, jednak to był dopiero początek wspaniałej podróży do Poznania na obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.
Wyjechaliśmy autokarem z Przemyśla 15 kwietnia o godzinie 20:00, a nazajutrz o godzinie 7:00 byliśmy na miejscu. Poznań przywitał nas słonecznym porankiem, który wprowadził nas w dobry nastrój.
Jeszcze większa radość ogarnęła nas kiedy po wejściu na stadion, okazało się , że jesteśmy jednymi z pierwszych pielgrzymów i możemy zobaczyć jak trybuny zapełniają się uczestnikami tego wspaniałego wydarzenia.
Zaczęło się świętowanie we wspólnocie przez świadectwa, śpiew i taniec. Niesamowita atmosfera którą tworzy ponad trzydzieści tysięcy osób klaszczących i uwielbiających Jazusa Chrystusa udzieliła się także nam. Doświadczyliśmy naprawdę radosnego Kościoła, w którym Jezus jest obecny i Żywy. Cieszył nas widok żółto-brązowych szalików z napisami Ruch Światło Życie i Domowy Kościół, które tak licznie wypełniały sektory. Mocno wstrząsnęły nami udzielane sakramenty dwóm dorosłym osobom podczas Mszy Świętej: Chrzest, Bierzmowanie i Komunia Święta.
Jacek: „Zdałem sobie sprawę, że te dwie kobiety, które przyjęły sakramenty, będą pamiętać ten dzień do końca życia i wtedy zrobiło mi się wstyd, że nie wiem kiedy był mój chrzest, i jak nazywał się ksiądz który mi go udzielił. Postanowiłem, że gdy tylko nadarzy się okazja odwiedzenia kościoła, w którym zostałem ochrzczony poproszę o takie informacje.“
Ważnym elementem dla nas było odnowienie Chrztu Świętego, który po raz kolejny odrodził nas w Chrystusie. Przyjęcie Pana Jezusa do naszych serc w uczcie eucharystycznej było kulminacją uroczystości. Po błogosławieństwie udaliśmy się do autokaru, który zawiózł nas na pola Lednickie, gdzie mogliśmy się pomodlić nad grobem twórcy Ruchu Lednickiego o. Jana Góry. Powróciliśmy do domu w niedzielę nad ranem bardzo zmęczeni lecz szczęśliwi i wdzięczni Bogu, że mogliśmy brać udział w tak ważnym historycznie wydarzeniu jakim były obchody Jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski.
Chcemy podziękować także naszym rodzicom za chrzest, który stał się początkiem naszego nowego życia we wspólnocie z Jezusem Chrystusem i wszystkimi, którzy w niego wierzą.
Ewa i Jacek Czech
DK Rejon Sanok