W dniu 16 kwietnia br. uczestniczyłam razem z grupą 65 osób – przedstawicieli Ruchu Światło-Życie, w tym gałęzi Domowego Kościoła Diecezji Przemyskiej
w uroczystościach obchodzonych z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski
w Poznaniu. W pielgrzymim trudzie towarzyszyli nam kapłani ks. Daniel Trojnar, ks. Tomasz Szajna i o. Stanisław Maciaszek oraz Grażyna i Stanisław Czepińscy – para diecezjalna Domowego Kościoła. Uroczyste świętowanie miało charakter narodowy i ekumeniczny, i zostało przygotowane na stadionie INEA. Do Poznania przybyliśmy jako jedni z pierwszych, bo zaraz po wschodzie słońca, by po godz. 8.00 zająć swoje, ściśle określone miejsca na bilecie, który był dla każdego z nas niczym dowód osobisty. Z godziny na godzinę wypełniał się stadion mogący pomieścić ponad 43 tys. osób.
Podziwiałam trud i wysiłek poczyniony przez organizatorów w przygotowanie tak wielkiego przedsięwzięcia, w którym brało udział ponad 35 tys. uczestników, chór liczący 1050 osób oraz orkiestra składająca się z ponad pięciuset instrumentalistów.
Członkowie Ruchu Światło-Życie stanowili znaczną część uczestników uroczystości, a rozpoznawani byliśmy przez żółto-brązowe szaliki z napisem Ruch-Światło-Życie, Domowy Kościół. Poprzez wspólne modlitwy i śpiewy
z udziałem zaproszonych artystów przygotowywaliśmy się do uroczystej Eucharystii. Część I jubileuszowego świętowania przebiegała pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Podczas uroczystości odczytano m.in. deklarację kościołów o wzajemnym uznawaniu chrztu świętego. Wielkim przeżyciem dla mnie było odnowienie przyrzeczenia chrztu św. poprzedzone przyjęciem Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Ponadto dziękowaliśmy Bogu za wszystkich świętych narodu Polskiego, którzy obecni byli wśród nas w znakach relikwii i chorągwi.
O godz. 14.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem legata papieskiego Pietro Parolina, który w trakcie homilii podkreślił, jak ważne jest dla całego narodu Polskiego świętowanie tej rocznicy. Historia naszego narodu wraz z dramatami i jej odrodzeniem świadczy, że Jezus nie opuszcza nas, a Matka Najświętsza nieustannie wstawia się za Polską.
Na koniec Mszy św. miał miejsce obrzęd posłania świeckich do dzieła ewangelizacji.
Po zakończeniu Eucharystii odwiedziliśmy Pola Lednickie, gdzie mogliśmy na chwilę powrócić do początków historii narodu Polskiego, czytając umieszczone na pamiątkowym kamieniu – obok herbu piastowskiego znamienne słowa: „Stąd nasz ród”. W nastroju modlitewnym przeszliśmy przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia „Rybę” oraz pochyliliśmy się nad miejscem wiecznego spoczynku ojca Jana Góry.
Odbyta pielgrzymka była dla mnie czasem świętym, bo dotyczy Kościoła – mistycznego Ciała Chrystusa, mojej ojczyzny i mojej rodziny. Był to czas dziękczynienia i uwielbienia za życiodajną moc chrztu św. i za dar wiary.
Jestem wdzięczna Bogu, że mogłam wraz ze wspólnotą Domowego Kościoła Archidiecezji Przemyskiej wziąć udział w tak wielkich dla narodu Polskiego uroczystościach. Czas pielgrzymki przypadł mi w czasie odmawiania części dziękczynnej Nowenny Pompejańskiej w intencji ojczyzny. Tym samym intencja mojej modlitwy w piękny sposób wpisała się w ogólnopolskie obchody rocznicy Chrztu Polski .
Narcyza Cieciura – Domowy Kościół Krosno