W sobotę 2 września 2017r w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku, dzielnica Posada, odbył się Dzień skupienia dla animatorów Rejonu Sanok pod przewodnictwem ks. A. Jasiewicza i pary prowadzącej Agata i Jarka Krukarów.

Wybrane myśli, wynotowane z konferencji księdza prowadzącego:

 • Gest złożenia rąk jest znakiem posłuszeństwa. Czy jestem posłuszny? Czy wypełniam to, co słyszę?
 • A jeśli usłyszane słowo do mnie nie przemawia, nie pasuje do dzisiejszych okoliczności, to czy zachowuję je na inny czas?
 • Zwróćmy uwagę na wizerunek Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, powstały w 1992 roku. Maryja stoi na progu, w półobrocie, patrząc na nas, znajdujących się w środku Wieczernika. Świat zewnętrzny jest zamazany, a na niebie świeci tylko jedna gwiazda. Maryja nie koncentruje uwagi na sobie. Dzieciątko na jej ręku jest rozświetlone, ono jest najcenniejsze.
 • Mamy być uczniami i misjonarzami. Jeżeli Kościół będzie zachowawczy, jak konserwa, to będzie coraz słabszy.
 • Gdzie mam być misjonarzem?
  W swoim środowisku, wśród ludzi, którzy nie zawsze stykają się z kapłanami.
 • Czy w swoim życiu spotkałeś Jezusa? Czy już wyznałeś Mu: „Pan mój i Bóg mój”?
  Jeżeli nie, to twoja formacja jest tylko zbiorem obowiązków i nikogo nie pociągnie do naśladownictwa.
 • Człowiek niepogodzony sam ze sobą i z Bogiem, wokół siebie rozsiewa zamęt, a jego aktywność nie przynosi dobrych owoców, nie buduje, lecz burzy.
 • Jeżeli przebaczenie biorę od Boga, to muszę dawać innym.
 • „Daj mi, a potem wymagaj.” Najpierw zobacz, co Bóg dla ciebie robi, jak cenny jesteś dla Niego. Masz dla kogo żyć.
  Dopiero wtedy ma sens mówienie o tym, co my dla Boga mamy robić, że są przykazania do przestrzegania.

Para prowadząca w swojej konferencji położyła nacisk na traktowanie z miłością i wyrozumiałości animowanych przez nas kręgów. Forsowanie nawet słusznych celów „po trupach” przynosi odwrotne skutki od zamierzonych, zamiast mobilizacji do działania powoduje zamknięcie i wycofanie.

* * *

Uwieńczeniem Dnia skupienia animatorów była Msza święta z udziałem pozostałych członków RŚ-Ż Rejonu Sanok oraz parafian NSPJ, w czasie której wręczono świece nowym parom animatorskim.

Oto parę myśli z kazania, zapisanych przez Marię Lipińską. Kaznodzieja rozwinął myśl zawartą w Ewangelii wg Mt 25, 14-30 – przypowieść o talentach.

Talent w Biblii, to coś wielkiego i cennego. Nawet ten z obdarowanych, który otrzymał tylko jeden talent, otrzymał bardzo wiele. My też otrzymaliśmy talenty. Mamy je rozwijać. Jak to robić ? Naszym talentem jest Oaza, jest Domowy Kościół. To dar, który musimy rozwijać i dzielić się nim, pomnażać go i zań dziękować.

We wspólnocie oazowej odkrywamy Kościół , on włącza nas w życie Boże. Przez naszą formację stajemy się uczniami i misjonarzami.

Dziś pierwsza sobota miesiąca, dzień Matki Bożej Niepokalanej. Ona nas zaprasza jako Gwiazda Nowej Ewangelizacji, byśmy wyszli z Wieczernika i nieśli Jezusa innym…”

Zebrał: Wojciech Winnik

GALERIA