W dniach 5-10 sierpnia 2017 r. w Zboiskach koło Sanoka odbyły się rekolekcje tematyczne Domowego Kościoła „Sługa Niepokalanej”. Rekolekcje prowadziła Pani Dorota Seweryn, świadek życia ks. Franciszka, wraz księdzem Marcinem Koperskim Moderatorem Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej. Organizacyjnie rekolekcje wspierała para diecezjalna Domowego Kościoła Grażyna i Stanisław Czepińscy, zaś muzycznie Ewa i Stanisław Strączkowie.   W rekolekcjach uczestniczyło  18 małżeństw,  2 „połówki”, oraz moderator diecezjalny Domowego Kościoła ks. Zbigniew Malec. Wszystko odbywało się w domu rekolekcyjno-formacyjnym Caritas, w  pięknie odnowionych budynkach zabytkowego dworu.

Rekolekcje miały na celu  ukazanie życia i świętości założyciela Ruchu Światło Życie Ks. Franciszka Blachnickiego. Od samego początku Pani Dorota w sposób niesamowicie ciekawy opowiadała o życiu ks. Franciszka, Jego dzieciństwie, młodości, utracie wiary i okolicznościach kiedy ją na nowo odzyskał. Pani Dorota, należąca do Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, towarzyszyła Mu od początku Jego kapłaństwa,  jako młoda dziewczyna uczestniczyła w Jego święceniach kapłańskich i nie przez przypadek  pierwszą parafią na jaką został skierowany jako młody kapłan, była rodzinna parafia Pani Doroty. Od tego czasu towarzyszyła Mu we wszystkich poczynaniach, przez co teraz potrafi z drobnymi szczegółami, przytaczając słowa i gesty ks. Franciszka, dzielić się Jego świadectwem życia i zamysłem, który rodził się wraz z Jego kapłaństwem, a mianowicie tworzenia rekolekcji najpierw dla ministrantów, później dla młodzieży, kapłanów, dorosłych, a wreszcie rodzin. Poznaliśmy okoliczności powstania Krucjaty Wstrzemięźliwości, która ostatecznie istnieje jako Krucjata Wyzwolenia Człowieka i  represje jakie w związku z tym go dotknęły.

Chociaż głównym tematem była osoba Ks. Franciszka i Jego zawierzenie Niepokalanej, dzięki konferencjom Ks. Moderatora był również czas na zastanowienie jak rozumieć pojęcie  sługa, służba i jak w tym kontekście wygląda nasza posługa w Ruchu. W nocnej, indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przez małżonków można było odczuć bliskość Jezusa, usłyszeć co  ma nam do powiedzenia i polecić Mu swoje sprawy.

W przedostatni dzień rekolekcji,  podczas pielgrzymki do Krościenka, mieliśmy okazję odwiedzić miejsca, gdzie żył i pracował ks. Blachnicki, zobaczyć jak te miejsca zmieniają się oraz  pomodlić się przy Jego grobie.

Dziękujemy Panu Bogu za ten czas, za wszelkie łaski jakich doświadczyliśmy, za  prowadzących i organizatorów, a także wszystkich uczestników rekolekcji.

Uczestnicy: Anna i Waldemar

GALERIA