Drodzy Oazowicze, Członkowie Domowego Kościoła

Gałęzi Rodzinnej Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej!

W ten nietypowy sposób, czymś w rodzaju odezwy, zwracamy się do Was w sprawie wielkiej wagi. Taką sprawą jest posiadanie własnego domu. Można korzystać z hoteli i pensjonatów lub co jakiś czas wynajmować nowe mieszkanie; o żadnym z tych miejsc jednak nikt nie powie „mój dom”. Każda rodzina powinna mieć takie miejsce na ziemi, gdzie gromadzi pamiątki pokoleń, przyjeżdża na święta z najodleglejszych części świata, o które dba inaczej, niż o chwilowe miejsce dłuższego lub krótszego pobytu. Rodzina Domowego Kościoła w naszej archidiecezji od lat o takim miejscu marzyła. Niedawno JE ks. abp Adam Szal wskazał nam drogę, na której to marzenie może się ziścić.

Możliwości

Przed nami wielka szansa. Już w sierpniu tego roku możemy przejąć ośrodek rekolekcyjny w Heluszu, dotychczas zarządzany przez Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Jarosławiu. Jest to miejsce znane wielu, bo od lat organizujemy tam turnusy wakacyjne oazy rodzin. O jego dogodnym położeniu, dobrym stanie i innych zaletach nie zamierzamy tutaj przekonywać. Kto był, ten wie, kto nie był – niech pyta tych, co byli. Nie mamy wątpliwości, że Helusz spełni wszelkie wymagania, jakie postawimy przed nim, jako przed domem Domowego Kościoła.

Wyzwania

Nie bez powodu mówimy o wielkiej szansie; należy także wspomnieć o wyjątkowej okazji. Ośrodek, za pośrednictwem Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, zostanie przekazany na potrzeby Domowego Kościoła. Dotychczasowy właściciel otrzyma w związku z tą operacją 200 tys. zł. Tę kwotę musimy przekazać najpóźniej do końca lipca br. Dlaczego? Bo po tej dacie ośrodek zostanie wystawiony na wolnym rynku. Nie trzeba wielkiej wyobraźni by przewidzieć, że do wyżej wymienionej ceny dopisane zostanie wówczas jeszcze co najmniej jedno zero.

Szturm do nieba

                Zdajemy sobie sprawę, że całe przedsięwzięcie wymaga wyjątkowej mobilizacji Domowego Kościoła. Wiemy także, że niczego nie osiągniemy bez wsparcia modlitewnego. Sama oferta jest ewidentnym znakiem Bożej Opatrzności, musimy więc trwać na modlitwie, by niczego nie przegapić i nie zmarnować. Najlepszym patronem tego dzieła będzie św. Józef – człowiek zawierzenia, na co dzień zatroskany o byt doczesny Świętej Rodziny. Niech od dzisiaj litania do opiekuna wszystkich rodzin wybrzmiewa podczas każdego spotkania Domowego Kościoła. Niech będzie tarczą dla wszystkich naszych działań.

Helusz 400

                To kryptonim akcji, którą właśnie rozpoczynamy. Pod tym szyldem będziemy zbierać środki, po pierwsze – na koszty związane z pozyskaniem ośrodka, a po drugie – na niezbędne inwestycje, które chcemy przeprowadzić po jego przejęciu. Liczymy, że wystarczy na wszystko, gdy każde z małżeństw DK w naszej archidiecezji, w ciągu czterech najbliższych lat przekaże na ten cel w sumie 400 zł. Połowę tek kwoty, to jest 200 zł od małżeństwa, musimy jednak mieć już do końca czerwca br. W kolejnych tygodniach będą więc do Was docierały nasze „cegiełki” o określonych nominałach. Numer konta dla wpłat indywidualnych znajdziecie poniżej. Zostanie także wydrukowany na „cegiełkach”.

Co jeszcze?

Chcemy zapewnić Wam pełny udział w tworzeniu i zagospodarowaniu naszego wspólnego domu. W najbliższym czasie ogłosimy więc konkurs na logo i nazwę ośrodka, opracujemy jego statut oraz ustalimy zasady nadzoru nad inwestycjami. Chcemy wyłonić i zatwierdzić na kręgu diecezjalnym radę ds. Helusza, która przejmie odpowiedzialność za gromadzone środki i ich wykorzystanie. JE ks. abp Adam Szal obiecał wyznaczyć kapłana, który (stale obecny) będzie pełnił funkcję dyrektora ośrodka. Wszystko wskazuje na to, że oazy rodzin 2019 zorganizujemy już u siebie. Przyszłość naszego wspólnego domu leży w Waszych rękach.

Konto bankowe DK na które można wpłacać ofiary na  „HELUSZ 400”

Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej – DK

37-700 Przemyśl, ul. bpa Pelczara 4

Bank BPS  konto nr:   38  1930  1318  2740  0727  1566  0003

tytułem:   darowizna na cele kultu religijnego HELUSZ 400
Imię Nazwisko rejon DK

Strona www

 

Grażyna i Stanisław Czepińscy

Para Diecezjalna DK

ks. Zbigniew Malec

Moderator Diecezjalny DK