Rymanów

W Iwoniczu, 15 kwietnia br. spotkali się członkowie Ruchu Światło-Życie z rejonu rymanowskiego. Obecne były rodziny z Domowego Kościoła, młodzież, dzieci oraz Oazowa Wspólnota Życia Miłosiernego Chrystusa Sługi z Wrocanki.

Po zawiązaniu wspólnoty i konferencji moderatora rejonowego Ruchu Światło-Życie, przeszliśmy na spotkanie w grupach, gdzie mocno została przedyskutowana kwestia diakonii oraz  temat solidarności i kolegialności w naszych kręgach i w naszym otoczeniu. Poruszono także  temat służby, co wybrzmiało podczas podsumowania spotkań w grupach. Można było się przekonać, że oazowicze są gotowi do pomocy potrzebującemu, a także do służby drugiemu człowiekowi.

Po spotkaniu w grupach udaliśmy się do kościoła na Eucharystię, która była połączona z Mszą św. parafialną. W koncelebrze uczestniczyli: moderator DK oraz księża moderatorzy poszczególnych kręgów naszego rejonu. Po Mszy św. odbyła się agapa zakończona tańcami .

Przemyśl

Zasady pełnienia diakonii, to temat paschalnego cyklu Dni Wspólnoty. Oazowicze z rejonu przemyskiego spotkali się, by – jak zwykle przy takiej okazji – odświeżyć niezbędne wiadomości i na nowo odnaleźć się we wspólnocie. Jak podkreślił ks. prał. Adam Wąsik, moderator Ruchu Światło-Życie rejonu Przemyśl, obecność na dniach wspólnoty to część formacji permanentnej. Powinna być zatem traktowana równie poważnie, jak spotkanie małej wspólnoty (kręgu czy grupy młodzieżowej).

Punktem wyjścia do rozważań w grupach była konferencja ks. Krzysztofa Mierzejewskiego, moderatora DFD i jednocześnie przedstawiciela gospodarzy, bo Paschalny DW rejonu Przemyśl miał miejsce w Żurawicy. Podsumowanie prac okazało się dla wielu zaskoczeniem, przebiegało bowiem w bardzo różnych formach. Zaprezentowano scenkę, pantomimę, omówiono przygotowane rysunki oraz wygłoszono referaty: samodzielnie lub ze wsparciem małżonka. Wszystko służyło jednak wzajemnemu zbudowaniu i zachęceniu do dalszej służby na rzecz szeroko rozumianej wspólnoty.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, ks. Marcin Koperski. On także głosił homilię, skierowaną nie tylko do oazowiczów, ale również do żurawickich parafian, bo modlono się wspólnie. Ks. moderator przypomniał, że aby powoływać się na charyzmat Ruchu, należy go poznać. Nie jest to możliwe w oderwaniu od pism Założyciela, czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Zachęcał zatem, by sięgać do tych dzieł, pogłębiając swoje rozumienie Ruchu i diakonii.

GALERIA

 

Leżajsk

Posiadanie siebie w dawaniu siebie

15 kwietnia odbyło się już czwarte spotkanie Ruchu Światło-Życie rejonu Leżajsk. Tym razem gospodarzem była Wola Zarczycka. Ostatni w tym roku pracy, Paschalny Dzień Wspólnoty rozpoczął się tradycyjnym zapaleniem świecy, której towarzyszyła modlitwa do Ducha Świętego. Po przywitaniu wszystkich przybyłych przez parę rejonową, głos zabrał moderator rejonu – ks. Krzysztof Żołyniak. Tematem konferencji była: „Diakonia w Ruchu Światło-Życie”, czyli służba na rzecz wspólnoty.

Chrystus w geście umywania nóg swoim uczniom stał się Sługą – wzorem dla każdego chrześcijanina. Ruch Światło-Życie jest powołany do pełnienia diakonii, to cel istnienia ruchu. Powołując się na słowa Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i św. Jana Pawła II, odkrywamy, że postawa służby drugiemu człowiekowi to realizacja swojego człowieczeństwa. Istota ludzka nie może być w pełni szczęśliwa, jeśli nie jest bezinteresownym darem z samego siebie. Kto rezygnuje z siebie, przeżywa w pełni swoje życie. Ważne jest też, by umieć przyjąć dar drugiego człowieka. Wspólnota powstaje tam, gdzie wszyscy zgodnie ze swoim charyzmatem podejmują służbę dla jej budowania. Nie bójmy się więc służyć, przede wszystkim sobie nawzajem z miłością, wzajemnością, współdziałając razem we wspólnocie. Dopełnieniem konferencji były piękne świadectwa (Co daje mi służba?), którymi podzielili się: Zosia i Jacek Kusy z kręgu leżajskiego oraz Halina i Tadeusz Helit z kręgu z Giedlarowej.

            Na spotkaniu obecny był również wikary z parafii w Woli Zarczyckiej – ks. Marcin Nowak, który celebrował Mszę Świętą. Uczestniczyliśmy w niej razem z parafianami, a poprzedzona została namiotem spotkania (J 13, 1-11) przed Najświętszym Sakramentem. Oprawę muzyczną podczas całego spotkania oraz Mszy Św. zapewniła diakonia muzyczna – Rozalia i Piotr Pinderscy ze swoimi dziećmi i młodzieżą oazową.

            Po Eucharystii wróciliśmy jeszcze do szkoły, gdzie podzieleni na grupy, mogliśmy rozwinąć temat służby, odpowiadając sobie na pytania: Co daję drugiemu człowiekowi, wspólnocie? Co czerpię od innych, od wspólnoty? Jak to jest z naszą otwartością na potrzeby innych?

Diakonia gospodarcza zadbała natomiast o przepyszne ciasta oraz kawę i herbatę podczas agapy. Jak widzimy, każda posługa jest ważna, bo każdy z nas jest ważny. Dlatego pomyślmy – w jakiej diakonii moglibyśmy się odnaleźć? Muzycznej? Życia? A może w Diakonii Modlitwy? Możliwości jest wiele. Może już pełnię jakąś posługę? A może nie mogę się zdecydować, tłumacząc się brakiem czasu lub nie wierząc we własne siły? To nie jest przeszkodą. Każdy ma jakiś talent, którym może podzielić się z innymi, a każda służba to piękny dar.

GALERIA

 

Łańcut

W Kraczkowej, 15 kwietnia br. Paschalny Dzień Wspólnoty przeżywali oazowicze z rejonu łańcuckiego. Spotkanie przebiegało zgodnie z wyznaczonym uprzednio planem, przygotowanym dla tego cyklu DW. Dodatkowym elementem była modlitwa uwielbienia, która poprzedziła Namiot Spotkania i eucharystię. Konferencję wygłosił ks. Janusz Klamut.
Niespodzianką dla wszystkich uczestników okazały się tańce i zabawy, zaproponowane przez organizatorów na czas agapy – radosnego ucztowania we wspólnocie. Szczególną radością tego spotkania był bardzo liczny udział młodzieży.

GALERIA