Droga Krzyżowa z modlitwą o wyzwolenie z nałogów i zniewoleń „Ku wolności…”
Korczyna – Podzamcze 19.05.2018

Po mokrym tygodniu, z kilkoma ulewami, można się było spodziewać podobnych atrakcji pogodowych na trasie tegorocznej Drogi Krzyżowej. Prognoza pogody w TVP 1 nie pozostawiała złudzeń – w całej wschodniej Polsce miały być przelotne opady, a w kotlinach karpackich i sudeckich również możliwe burze.

Jadąc samochodem z Sanoka odmawiałem Różaniec i jeden z dziesiątków ofiarowałem za pogodę, aby przynajmniej piorunów nie było, bo będziemy szli grzbietami kilku pagórków.

Nie tylko ja okazałem się pogodowym niedowiarkiem. Uczestnicy imprezy nieśli parasole i ciepłe okrycia, które trzeba było zdejmować z upływem czasu.

W tym roku prowadzącym Drogę Krzyżową był ks. Janusz Zajdel – Dyrektor Ośrodka Rekolekcyjnego w Zboiskach, Mszy św. na zakończenie przewodniczył ks. Jan Seremak, a homilię wygłosił ks. Stanisław Czenczek. W organizacji całego przedsięwzięcia wielkie zasługi ma towarzystwo „Powściągliwość i Praca” oraz harcerze, roznoszący na trasie wodę, drożdżówki i zbierający od pielgrzymów intencje do omodlenia na trasie.

Ciemnych chmur nie brakowało, ale nie spadła ani kropla deszczu do momentu zakończenia Mszy św. w kaplicy pod zamkiem odrzykońskim. Gdy wychodziliśmy z kaplicy, przez chwilę pokropiło, ale zaraz przestało i Agapa odbyła się zgodnie z planem. Krzysztof Bęben – główny organizator Drogi Krzyżowej przyznał, że na trasie odebrał telefon od księdza proboszcza z Korczyny: „I co Krzysztof, będziesz dyskutował z błogosławionym biskupem Józefem Sebastianem Pelczarem o pogodzie?”

Dziewczęta niosące relikwie powiedziały mi, że w tym roku szło ok. tysiąca uczestników. Jakże to budująca informacja – tyle osób nie przestraszyło się złej pogody, tyle osób zaufało Bogu, że On nie pozwoli na rozpędzenie pątników przez burzę. Dla mnie jest to kolejna lekcja ufności: Mam robić to, co do mnie należy, a okoliczności pozostawić Bogu.

Wojciech Winnik

GALERIA

KU WOLNOŚCI …

Pod takim hasłem 19 maja 2018 roku odbyła się IX Droga Krzyżowa z modlitwą o wyzwolenie z nałogów i zniewoleń, w której uczestniczyło  około tysiąc osób z ponad 90 miejscowości w sześciu diecezjach. Pielgrzymi ofiarowali trud, modlitwę i podjęte zobowiązania w intencji ojczyzny w setną rocznicę odzyskania niepodległości oraz za  tych, którzy o własnych siłach nie zdołają powstać z nałogów. Droga Krzyżowa prowadziła z sanktuarium św. bpa J. Sebastiana Pelczara w Korczynie do ruin zamku w Odrzykoniu. Rozważania prowadził ks. Janusz Zajdel ukazując drogę krzyżową Jezusa jako drogę wyzwolenia, powstawania z upadków, przyjęcia pomocy od innych, zawierzenia Matce Bożej, wytrwania pod krzyżem aby uczynić swoje życie darem dla innych. Przy każdej stacji świadectwem dzieliły się osoby wyzwolone z różnych nałogów, ukazujące Krucjatę Wyzwolenia Człowieka jako drogę do wolności. Mówili członkowie Wspólnoty Cenacolo, terapeutka uzależnień, pedagog  i dzieci z Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej. W czasie Drogi Krzyżowej złożono ponad 500 zapisanych intencji, odczytanych i omodlonych między stacjami. Pięknym świadectwem była posługa harcerzy z krośnieńskich drużyn, którzy roznosili wodę mineralną, drożdżówki i rogaliki, a przy tym druki deklaracji KWC, obrazki z modlitwą za ojczyznę i  zbierali zapisane intencje.  Również młodzież z zespołu Gloria przez śpiew była darem dla całej wspólnoty.

Mszy świętej na zakończenie przewodniczył ks. Jan Seremak, zaznaczając na wstępie  jak wielkim darem jest modlitewne czuwanie we wspólnocie w wigilię zesłania Ducha Świętego. Homilię wygłosił ks. Stanisław Czenczek, ukazując ogromny związek odzyskania niepodległości z wcześniejszą pracą na  rzecz trzeźwości i abstynencji, mówiąc o mądrych przywódcach i odpowiedzialnym narodzie.  Przed błogosławieństwem wszyscy uczestnicy odczytali modlitwę za ojczyznę ks. Piotra Skargi.  Po mszy świętej  dla wszystkich przygotowano ciepły posiłek, napoje i ciasta.

Organizatorami Drogi Krzyżowej była Krucjata Wyzwolenia Człowieka Archidiecezji Przemyskiej, Diakonia Wyzwolenia Rejonu Krosno, Stanica KWC Nebo w Miejscu Piastowym oraz Wydział Duszpasterski i Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej  w Przemyślu.

Panu Bogu niech będą dzięki za dar wspólnej modlitwy o wyzwolenie z nałogów i za sto lat niepodległości naszej ojczyzny. Wszystkim rodzinom Domowego Kościoła, które wsparły to wydarzenie przez modlitwę i obecność jak również  drożdżówki, rogaliki i inne formy pomocy, z całego serca dziękujemy.

W imieniu Diakonii Wyzwolenia rejonu Krosno
Krzysztof i Jolanta Bęben