Rymanów

Spotkaliśmy się 21 października, w małym Kościółku pw. Miłosierdzia Bożego w Bałuciance. Po zawiązaniu wspólnoty konferencję na temat powołania wygłosił ks. Daniel Trojnar. Wytłumaczył, co znaczy samo słowo „powołanie” oraz powołanie, jako dar od Boga, a nie jedynie ludzki wybór.

Po konferencji odbył się Namiot Spotkania oraz odmówiliśmy różaniec. Podczas uroczystej Eucharystii, koncelebrowanej przez moderatora rejonowego Ruchu Światło-Życie, ks. Karola Wandacha i ks. Daniela Trojnara, kazanie wygłosił ks. Piotr Swiętoniowski. Po Mszy św. swoje świadectwa na temat powołania złożyli: małżeństwo, przedstawicielka Oazowej Wspólnoty Życia pw. Miłosiernego Chrystusa Sługi z Wrocanki. O swoim powołaniu do kapłaństwa powiedział ks. Piotr.

Po świadectwach wszyscy przeszli do sali Domu Ludowego, gdzie odbyło się spotkanie w grupach, również na temat powołania. Po spotkaniu w grupach organizatorzy zaprosili wszystkich na agapę, podczas której śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, przygotowane przez rejonową Diakonię Muzyczną.

Przemyśl

            W łączności z innymi wspólnotami Ruchu Światło-Życie w archidiecezji, małżeństwa, dzieci i młodzież, członkowie Ruchu z Przemyśla i okolic, 21 października br. zgromadzili się na porekolekcyjnym Dniu Wspólnoty. Odbywał się on w kościele oo. Franciszkanów, w samym centrum przemyskiej starówki. Konferencja, wygłoszona przez ks. Władysława Hajduka, wyznaczyła kierunek rozważań, podjętych także podczas spotkań w grupach. O różnym rumieniu powołania, jego rozeznawaniu i nasłuchiwaniu Bożego głosu w codzienności rozmawiano z udziałem młodzieży, co pozwoliło zaprezentować różne punkty widzenia, wynikające z różnego życiowego doświadczenia. Nie mogło zabraknąć wspólnej modlitwy różańcowej, tak mocno wpisanej w tradycję październikowych wieczorów. Na zakończenie agapy, moderator Ruchu Światło-Życie rejonu przemyskiego ks. prał. Adam Wąsik zachęcał, by na kolejny Dzień Wspólnoty każdy z obecnych przyprowadził jeszcze co najmniej dwie osoby. – Nie ograniczajmy się wyłącznie do wysyłania reprezentantów – słusznie napominał ksiądz moderator. I napomnienie to należy wziąć sobie do serca.

galeria

Radymno

Porekolekcyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie Rejonu Radymno odbył się 14 października 2018 roku w Skołoszowie i przebiegał pod hasłem „Powołanie moja codzienność”. Ten jakże długo wyczekiwany przez większość dzień, był możliwością spotkania się nie tylko z młodzieżą czy dziećmi z oazy w Radymnie i Wielkich Oczach, ale także z małżeństwami i rodzinami tworzącymi kręgi Domowego Kościoła naszego rejonu. Czas ten miał być spotkaniem osób, małżeństw które uczestniczyły w turnusach wakacyjnych rekolekcji, ale także osób, które nie mogły ich przeżyć, a bardzo chciały spędzić czas z innym.

Dzień rozpoczął się ok. godz. 14.00 zawiązaniem wspólnoty. Wszyscy modliliśmy się dziękując Panu Bogu za przeżyte przez nielicznych rekolekcje, prosząc o ich dalsze owoce. Wzywaliśmy pomocy Ducha Świętego na dobre przeżycie tego dnia i całego roku formacji. Następnie ks. Daniel Odor wygłosił konferencję dla członków DK, a młodzież wziął pod swoje skrzydła wikariusz z Wielkich oczu, ks. Sebastian – tematem było „powołanie moja codzienność”. W tym czasie dzieci znalazły się pod fachową opieką diakonii wychowawczej w szkole. Po konferencjach spotkaliśmy się na prace w grupach; tym razem młodzież i dorośli razem, aby móc wymienić swoje myśli i doświadczenia.  Najważniejszym punktem programu była Eucharystia, którą wspólnie celebrowaliśmy ciesząc się obecnością Pana Boga. W darach ofiarnych nasze dzieci przyniosły m.in. polską flagę, nasze godło oraz ręcznie zrobiony różaniec z orzechów. Na koniec mszy świętej odbyło się uroczyste przekazanie posługi z ucałowaniem Pisma Świętego i wręczenie świec nowym parom animatorskim z Domowego Kościoła.

Po uroczystej Mszy Świętej udaliśmy się do budynku szkoły w Skołoszowie, gdzie czekała na nas pyszna kawa, herbatka i mnóstwo słodkości przygotowanych przez ciocie z Domowego Kościoła. Po chwili na pokrzepienie sił ks. Mieczysław Federkiewicz, miejscowy proboszcz, wprowadził nas w nastrój wieczoru patriotycznego. Jego elementami były wspólnie śpiewane pieśni i piosenki patriotyczne, żołnierskie przeplatane poezją w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. Na koniec najodważniejsi spróbowali swych sił w konkursie karaoke. Pod koniec ks. Daniel i ks. Mieczysław podzielili między nas wszystkich chleb i winne grona, które przynieśliśmy w tym dniu w darach ofiarnych.

Był to dla nas wszystkich piękny czas modlitwy, radości, rozmowy o trudnych tematach powołania, spotkania z kochającym Bogiem oraz wspaniałymi ludźmi z którymi łączy nas wspólna droga formacji w Ruchu.

galeria

Łańcut

            Wspólnoty Ruchu Światło-Życie spotkały się w łańcuckiej Farze 21 października br. na porekolekcyjnym Dniu Wspólnoty. W programie znalazły się tradycyjne punkty, takie jak zawiązanie wspólnoty, konferencja, Namiot Spotkania, Eucharystia i spotkania w grupach. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w agapie, dającej wszystkim możliwość swobodnych rozmów przy dobrym ciastku i herbacie.

galeria

 

Leżajsk

Rozumienie powołania jako rzeczywistości, którą się żyje na co dzień.

W niedzielę 28.10.2018 r. w Sarzynie odbył się pierwszy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie rejonu Leżajsk w nowym roku pracy. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy o godz. 14.00 w Ośrodku Kultury w Sarzynie zapaleniem świecy przez parę rejonową, Ewę i Ireneusza Kaniów. Potem nastąpiła modlitwa do Ducha Świętego. Proboszcz parafii, ks. Jan Łojek, przywitał wszystkie obecne grupy, natomiast moderator rejonowy, ks. Piotr Zawadzki, wygłosił konferencję. Jej tematem było: „Rozumienie powołania jak rzeczywistości, którą się żyje na co dzień”. Temat konferencji został pogłębiony na spotkaniach w grupach, gdzie dzieliliśmy się własnymi doświadczeniami w oparciu o pytania:

Czym jest według ciebie powołanie?

Jak dokonały się decyzje, które dotąd były najważniejsze w naszym życiu?

Co pomaga i co przeszkadza w rozeznawaniu powołania?

O godz. 16.00 udaliśmy się do kościoła pw. św. Sebastiana i Marii Magdaleny w Sarzynie, gdzie wraz z parafianami uczestniczyliśmy w Nabożeństwie Różańcowym, a po nim w uroczystej Eucharystii.

Po Mszy Świętej ponownie udaliśmy się do Ośrodka Kultury gdzie, z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych, które zaprezentowała miejscowa grupa wokalna Nobis. Dzień Wspólnoty zakończyliśmy tradycyjnie ucztą agape, na której nie zabrakło pysznego ciasta, kawy i herbaty.

Agnieszka i Piotr Kamińscy

Galeria