Rejon przemyski

Gdy w wieczornej ciszy śpiewano majówkę, z pewnością było ją słychać po drugiej stronie granicy. Kalinków – Zagreble w linii prostej dzieli od Ukrainy dosłownie kilkaset metrów. Wspólnoty Ruchu Światło-Życie z rejonów przemyskich spotkały się tam właśnie, by świętować Paschalny Dzień Wspólnoty i jednocześnie zakończenie roku pracy. Nieco awansem, bo przed nami jeszcze czerwiec, ale nie miało to wielkiego znaczenia dla przybyłych. Wiele było rodzin, również z małymi dziećmi, nie zabrakło młodzieży i oazy dziecięcej, najliczniej reprezentowanej przez gospodarzy.

Rozważano, jakie charyzmaty i dary otrzymał każdy obecny i jak może je wykorzystać w służbie wspólnocie. Ks. dr Marcin Koperski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, w konferencji wprowadzającej przypomniał, że dary otrzymujemy w celu własnego uświęcenia, natomiast charyzmaty są zawsze dla dobra wspólnego. „Wszystkie dary podporządkowane wspólnocie, budujące jedność, to dary Ducha Świętego. Tam, gdzie pojawiają się tendencje oddzielania, wyłączania, śmiało można powiedzieć, że nie działa Duch Święty” – przypomniał ksiądz moderator. Swój własny stosunek do posiadanych umiejętności i zainteresowań można było zweryfikować podczas spotkań w grupach, kiedy to rozeznając zdolności zdawano się na osąd brata, jak można je wykorzystać dla wspólnego dobra, dla życia i rozwoju Ruchu.

Mimo chłodnego i deszczowego początku miesiąca, a nawet wbrew pesymistycznym prognozom, pogoda w majową niedzielę, poprzedzającą święto Matki Bożej Fatimskiej, okazała się łaskawa dla oazowiczów. Dzięki temu agapa mogła przenieść się z sali na boisko do siatkówki i w okolice grilla, fachowo obsługiwanego przez pary rejonowe. Sportowe emocje po bardzo zaciętej, siatkówkowej rywalizacji, ostudzono w trakcie krótkiej procesji do groty Matki Bożej. Zabrzmiały tam pieśni maryjne oraz – oczywiście – litania loretańska. Najlepszym chyba podsumowaniem tego popołudnia był fakt, że pierwotnie zaplanowane na 2000 zakończenie Dnia Wspólnoty przesunęło się o blisko pół godziny. Nikomu nie chciało się wracać.

M. Jasina
Zdjęcia R. Jasina
DKS

GALERIA

KONFERENCJA ks. dra Marcina Koperskiego

Rejon Łańcut

Wspólnoty z obu łańcuckich rejonów spotkały się w Kraczkowej, 12 maja br., by w jedności z całym Ruchem świętować Paschalny Dzień Wspólnoty. Spotkanie przebiegało według punktów zaproponowanych w materiałach formacyjnych. Praca w grupach, choć prowadzona nietypowo, w kościelnych ławkach, dostarczyła uczestnikom wielu zaskoczeń i radości. Zwieńczeniem dnia była tradycyjna agapa, dająca – jak zwykle – okazję do podzielenia się życiem i wakacyjnymi planami. Mamy nadzieję, że nie zabraknie wśród tych planów wakacyjnych rekolekcji.

Zdjęcia: M. Skawiński

Galeria