W drugi piątek października 2019 roku w Zboiskach koło Sanoka miał miejsce kolejny Wieczór Miłosierdzia, ostatni przed zimową przerwą. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, nabożeństwo składało się z trzech elementów: modlitewnego koncertu grupy muzycznej, Mszy św. z kazaniem oraz Koronki do Miłosierdzia Bożego. Tym razem za stronę muzyczną i przygotowanie do modlitwy odpowiadała Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie rejonu Sanok, składająca się głównie z członków Domowego Kościoła tego rejonu.

W wygłoszonym kazaniu ks. Damian Toczek, będący kaznodzieją na wszystkich tegorocznych Wieczorach Miłosierdzia, przywołał zdarzenie z Syberii.
Ksiądz misjonarz wracający z posługi w odległej wsi omal nie przypłacił życiem awarii skutera śnieżnego, która miała miejsce w nocy w odludnym  terenie, w czasie intensywnych opadów śniegu. Nie mając środków łączności, szedł dalej pieszo i zgubił się w ciemnościach, resztkami sił modląc się do Maryi o ratunek. Brnąc z trudem przez zaspy, nagle dostrzegł światło w oknie jakiegoś domu, dokąd zdołał dojść  i tam znalazł ocalenie przed zamarznięciem. Ktoś powie „miał szczęście”. Okazało się, że mógł tego domu wcale nie zauważyć pośród śnieżnej zamieci, gdyby nie córka gospodarzy. Obudziła rodziców prosząc o zapalenie świateł w całym domu, bo o to we śnie poprosiła ją Matka Boża. Ku zdziwieniu ocalonego, dom jego wybawców stał na skraju wsi, w której tego dnia posługiwał.

Wspomniana wcześniej Koronka do Miłosierdzia Bożego jest odmawiana w trakcie procesyjnego przejścia wzdłuż alejki otaczającej stary park, położony obok Ośrodka Rekolekcyjnego Caritas. Słuchając intencji zapisanych przez pielgrzymów i odczytywanych pomiędzy poszczególnymi stacjami Koronki, można lepiej zrozumieć z jak wieloma trudami zmagają się oni sami i ich rodziny i w jak wielu sprawach proszą Boga o pomoc.

Po ucałowaniu relikwii św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny, uczestnicy nabożeństwa udają się na agapę. Następny Wieczór Miłosierdzia w Zboiskach jest zaplanowany na 8 maja 2020 roku.

Wojciech Winnik

Byłam pierwszy raz w Zboiskach na wieczorze Miłosierdzia Bożego, piękna uroczystość. Bardzo podobało mi się kazanie i procesja z obrazem Pana Jezusa Miłosiernego, gdzie były czytane prośby i odmawiania koronka w tej intencji. Będę teraz częściej uczestniczyć w tych uroczystościach i też inne osoby zapraszać.

Janina

Galeria