1. Podsumowanie OŻK 2020

W dniach 25–26 sierpnia br. odbyło się Podsumowanie oaz żywego Kościoła 2020 roku, w którym uczestniczyli fizycznie, bądź za pomocą mediów elektronicznych przedstawiciele niemal trzydziestu diecezji i zgromadzeń zakonnych. W obradach uczestniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, ks. biskup Krzysztof Włodarczyk.

Z racji pandemii koronawirusa spotkanie miało szczególny przebieg. Domowy Kościół zrezygnował z organizowania tegorocznych oaz wakacyjnych, a oazy dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych przybrały bardzo zróżnicowany charakter. Kilkanaście diecezji przeprowadziło piętnastodniowe, wyjazdowe rekolekcje różnych stopni, choć najczęściej o znacznie ograniczonej – w stosunku do lat ubiegłych – liczbie uczestników. Niemal wszystkie reprezentowane na podsumowaniu diecezje zorganizowały też rekolekcje (zazwyczaj kilkudniowe) tzw. dochodzone, tzn. z zamieszkaniem w domach rodzinnych i codziennym, kilkugodzinnym programem formacyjnym realizowanym w poszczególnych parafiach na terenie własnej diecezji.

Zazwyczaj, po pierwszych próbach, rezygnowano natomiast z przeprowadzenia rekolekcji w trybie on-line. Poza relacjami z wakacyjnych rekolekcji uczestnicy podsumowania dyskutowali nad zaangażowaniem ruchu w realizację idei ekologii integralnej, zastanawiali się nad kontynuowaniem formacji oazowej w nietypowych warunkach trwającej wciąż pandemii oraz rozmawiali o różnych zbliżających się wydarzeniach dotyczących naszego ruchu.

  1. Budowa Centrum Ekologii Integralnej w Krościenku n. Dunajcem

Dnia 27 lipca br. miało miejsce poświęcenie placu budowy oraz symboliczne wbicie łopaty rozpoczynające budowę Centrum Ekologii Integralnej w Krościenku nad Dunajcem, który będzie jednocześnie częścią obiektów składających się na całość nowoczesnego Centrum naszego Ruchu. Rozpoczęta właśnie inwestycja ma się zakończyć w październiku 2022 roku. Postęp prac można śledzić na stronie oazowej tutaj: http://www.oaza.pl/nowosci-z-budowy-centrum-ekologii-integralnej/

  1. Plan obchodów stulecia urodzin ks. Blachnickiego

Zajrzyj tutaj koniecznie i wpisz sobie w kalendarz: http://www.oaza.pl/obchody-stulecia-urodzin-ks-f-blachnickiego/

  1. Rekolekcje czwartego turnusu w Krościenku

Dnia 1.09.2020r rozpoczęły się w Krościenku n. Dunajcem piętnastodniowe, ogólnopolskie rekolekcje dla dorosłych:

– ONŻ I stopnia (prowadzi ks. Maciej Krulak);

– ONŻ II stopnia (prowadzi ks. Tomasz Gdula).

  1. Pielgrzymka KWC do Wadowic

Dnia 26 września odbędzie się coroczna pielgrzymka KWC do Wadowic, miejsca urodzin przed stu laty św. Jana Pawła II. W programie jak zwykle: konferencja, msza św., droga krzyżowa, agapa.

  1. Międzynarodowe rekolekcje dla młodzieży męskiej DOJRZAŁOŚĆ UCZNIA

Więcej szczegółów na: http://www.oaza.pl/miedzynarodowe-rekolekcje-dla-mlodziezy-meskiej/

  1. XXIX Sympozjum Koinonia (dla kapłanów diecezjalnych i zakonnych) szczegóły na: http://www.oaza.pl/sympozjum-koinonia/
  2. Wieści z oazowych misji w Afryce

Od początku marca br. w ośrodku Shalom w Mitunguu w Kenii rozpoczęła swoją pracę misyjną w ramach dwuletniego pobytu Ewa Korbut z archidiecezji krakowskiej. Pod koniec sierpnia dołączyła do niej Magda z diecezji radomskiej https://www.facebook.com/CentralnaDiakoniaMisyjna

W ten sposób, po pięciu latach organizowania oaz wakacyjnych w Tanzanii i Kenii Ruch Światło-Życie rozpoczął kolejny etap budowania wspólnot młodzieżowych w Afryce. Co prawda koronawirus uniemożliwił organizację zaplanowanych oaz w lipcu i sierpniu tego roku, ale mamy nadzieję, że uda się przynajmniej część z nich zorganizować w październiku.

Mamy także nadzieję na poprowadzenie rekolekcji dla kapłanów z Kenii w listopadzie przez ks. Marka Sędka, Moderatora generalnego naszego ruchu. Póki co, nasze misjonarki odwiedzają istniejące wspólnoty oazowe i opiekują się dziećmi w ośrodku opiekuńczym Shalom w Mitunguu w Kenii.

Prosimy o wsparcie modlitewne, a także finansowe (przez portal www.wspieram.oaza.pl) naszych misjonarek.

  1. Nasz portal zbiórkowy: wspieram.oaza.pl działa już pół roku

Od początku marca br. dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich uruchomiliśmy portal zbiórkowy dla wszelkich akcji zbierania pieniędzy na różne cele związane z działalnością naszego ruchu.

Wielka życzliwość naszych Przyjaciół, a także nowoczesne formy płatności za pomocą systemów wpłat: PayPal, Przelewy24 oraz przelewów tradycyjnych spowodowały, że w ciągu sześciu miesięcy, w ramach 10 różnych zbiórek na różne cele udało się pozyskać od ponad siedmiuset pięćdziesięciu darczyńców ponad 180 tysięcy złotych.

Istnienie naszego portalu powoduje, że mamy pełną kontrolę nad wszystkimi dokonywanymi płatnościami wraz z dostępem do kompletu wyciągów bankowych, co najczęściej jest niemożliwe, gdy zbiórki są organizowane za pośrednictwem różnych innych portali zbiórkowych. Zachęcamy zatem do korzystania z naszego portalu: www.wspieram.oaza.pl, przypominając jednocześnie, że wszystkich naszych dobroczyńców otaczamy modlitwą, między innymi w trakcie Eucharystii sprawowanej w ich intencji na Kopiej Górce piątego dnia każdego miesiąca.