Ruch Światło-Życie na Filipinach próbuje rozwijać się na wyspie Negros (środkowe Filipiny). Stamtąd pochodzili filipińscy uczestnicy oaz w Polsce. Wyspa Negros obejmuje cztery diecezje – Bacolod, Dumaguete, San Carlos, Kabankalan. Pierwsi uczestnicy przyjechali na oazy z diecezji Bacolod, jednak już od następnego roku pojawiły się osoby z pozostałych diecezji wyspy Negros. Bacolod pozostaje nieformalnym centrum Ruchu na Filipinach – tam są osoby najbardziej zaangażowane, starające się organizować życie Ruchu w tym kraju (przede wszystkim ks. Greg Patinio).
W lutym i marcu 2020 r. odbyły się na Filipinach dwie tury rekolekcji prowadzonych przez nasz Ruch – jedna dla małżeństw, druga dla dorosłych i młodzieży. Były to weekendowe rekolekcje ewangelizacyjne, prowadziła je ekipa z Polski, animatorami były osoby, które wcześniej uczestniczyły w oazach w Polsce. Uczestnicy pochodzili ze wszystkich diecezji wyspy Negros oraz z jednej diecezji wyspy Cebu. Plany kontynuacji pracy formacyjnej bardzo mocno pokrzyżowała pandemia. W marcu 2020 r. Filipiny zostały zamknięte (podobnie jak większość krajów Azji Południowo-Wschodniej) i są zamknięte do tej pory. Otwarcie kraju zapowiedziano na 10 lutego – po niemal dwóch latach. Co istotne kraj był również zamknięty wewnątrz – niemożliwa była komunikacja między poszczególnymi wyspami i między prowincjami, wprowadzano lokalne lockdowny, w zależności od rozwoju epidemii. Uniemożliwiło to więc nie tylko pracę formacyjną z uczestnikami rekolekcji z 2020 r., ale również kontynuację odbywanych wcześniej regularnie spotkań osób, które przeżyły oazy w Polsce. Pozostał kontakt przez internet, który staraliśmy się utrzymywać. Kilkakrotnie organizowaliśmy pomoc materialną dla Filipin – począwszy od początku pandemii, później dla poszkodowanych powodzią na północy wyspy Negros i ostatnio po huraganie Odette.
Ważnym wydarzeniem była Parresia odbywająca się on-line w 2021 r. Śledziły ją osoby z Filipin, zamieszczając swoje komentarze na Facebooku – zarówno osoby, które przeżywały rekolekcje w Polsce jak i uczestnicy rekolekcji z 2020 r. Część z nich pozostała do końca Parresi mimo, że na Filipinach była to już głęboka noc.
W 2021 r. rozpoczęły się spotkania w Bacolod – objęły kilku, w porywach kilkunastosobową grupę, zarówno osób, które wcześniej przeżyły oazy w Polsce jak i uczestników rekolekcji z 2020 r., pojawiły się też pojedyncze nowe osoby. Wszyscy z samego Bacolod lub najbliższych okolic. Po pewnym czasie spotkania musiały zostać przerwane ze względu na kolejny lockdown (ze względu na słabość internetu na Filipinach, niemożliwe okazały się spotkania zdalne). Podjęto je ponownie pod koniec 2021 r., nadal się odbywają. Zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa on-line w najbliższym spotkaniu. W styczniu bieżącego roku pragnienie spotkania zgłosiła młodzież z diecezji Dumaguete. Zwrócili się z tym zarówno do ks. Hendriksa z tej diecezji (w 2016 r. uczestniczył w oazie w Polsce) oraz do nas. Jest to ogromnie budujące – jak widać rekolekcje lat były dla nich na tyle ważne, że po dwóch latach jest w nich pragnienie kontynuacji. Jesteśmy w trakcie umawiania spotkania (my będziemy uczestniczyć on-line oczywiście), mamy nadzieję, że być może zapoczątkuje ono regularnie spotkania. Spotkania te prowadziłaby on-line animatorka z Polski (jest wstępnie umówiona konkretna osoba). Ks. Romel z diecezji Kabankalan, który przeżył pełną formację na oazach w Polsce, pragnie w nowej parafii, do której został właśnie przeniesiony chce rozpocząć spotkania ewangelizacyjne, myśli o przeprowadzeniu rekolekcji ewangelizacyjnych – jest to jednak kwestia bardziej przyszłego roku.
Wobec perspektywy otwarcia Filipin podjęliśmy rozmowy o możliwości zorganizowania w tym roku kolejnych rekolekcji, z przyjazdem prowadzących z Polski. Są to na razie bardzo wstępne rozmowy, trzeba czekać, jak będzie się rozwijać sytuacja, mimo zapowiedzi otwarcia kraju dla przybyszów z zewnątrz w części miejsc nadal pozostają lokalne restrykcje.
Agata i Krzysztof Jankowiakowie
|